GroupM największą grupą mediową w Polsce według COMvergence

Mediowa grupa inwestycyjna agencji WPP plasuje się na szczycie zestawienia COMvergence, firmy analizującej rynek agencji mediowych. 30 proc. udział w rynku agencyjnym zapewniają jej połączone obroty agencji Wavemaker, EssenceMediacom i Mindshare.

 

GroupM, inwestycyjno-technologiczna platforma agencji Wavemaker, EssenceMediacom i Mindshare, uplasowała się na szczycie zestawienia największych – pod względem obrotów – grup mediowych w Polsce za 2022 rok. COMvergence oszacował udział GroupM w rynku agencyjnym (zsumowane obroty agencji) na 30 proc., a udział w całym rynku reklamowym (obroty agencji oraz wydatki klientów bezpośrednich) – na 22,5 proc.

GroupM nieznacznie wyprzedza w rankingu największych holdingów w Polsce Publicis Media, a ci dwaj gracze utrzymują wyraźną przewagę nad kolejnymi w zestawieniu Omnicom Media, Dentsu czy Mediabrands.

COMvergence skrupulatnie bada raporty spółek, z czego wynika spore przesunięcie czasowe w publikacji wyników. 2022 rok był dla naszej grupy dobry, ale to w 2023 roku odczuwalne są efekty największych wygranych, w tym L’Oreal czy SkyShowTime. Wzrost biznesu agencyjnego GroupM widać więc będzie jeszcze wyraźniej w kolejnych rynkowych zestawieniach – komentuje Izabela Albrychiewicz, prezeska GroupM w regionie CEEUdział w rynku to oczywiście ważny dla nas wskaźnik biznesowy, ale absolutnym priorytetem pozostaje jakość usług. Stąd kolejne inwestycje w nowe projekty reklamowe i technologiczne, wśród których wspomnijmy choćby wprowadzoną w tym roku agencję addressable TV czy regionalne centra kompetencji – dodaje.

W 2023 r. GroupM mocniej zintegrowała też biznes swoich agencji – Wavemaker, EssenceMediacom i Mindshare, tworząc większe zespoły specjalistyczne w ramach swoich struktur i kładąc większy nacisk na rozwój oferty strategicznej w obrębie samych agencji.

W 2023 pulę klientów grupy – poza wspomnianymi L’Oreal i SkyShowTime – wzmocniły m.in. BSH, Maxi Zoo, OLX, Hisense czy Naturpharma.